Üha rohkem ja rohkem inimesi saab tänapäeval diagnoosiks vähkhaiguse.  Kuid kas me ei ole mitte programmeeritud mõtlema: “Minuga ei juhtu seda kunagi” ? Kas sina, sinu elukaaslane või partner võib selle siiski “saada”.

Online Vähi instituut mis on keskendunud vähi juhtumite statistikale ja esinemissageduseltele näitab, et 2004 ja 2009 aasta statistiline kokkuvõtte järgi tervelt 40% meestest ja naistest tänapäeval diagnoositakse vähk nende elu jooksul. See on peaaegu pooltel inimestel!

Mis on üldse vähk?

Keha on “tehtud” miljarditest rakkudest. Rakud kasvavad, arenevad ja surevad korrapärasel viisil. See on kindlalt kontrollitud protsess.  Vähk aga on haigus, mis on põhjustatud keha ebanormaalsete rakkude kontrollimatu üksuse poolt. Selline asi võib juhtuda ükskõik kus kehas – kopsudes, luudes, rindades, jne.

Huvitav fakt: vähirakud ei suuda elada hapnikurikkas keskkonnas.

Vaatame seda lähemalt. See tähendab, et uued moodustuvad madala hapnikusisaldusega rakud võivad tegelikkuses muutuda vähirakkudeks. Dr. Warburg võitis 1931 aastal Nobeli Preemia tõestades, et vähk on põhjustatud just rakkude hapnikupuudusest. Artiklis “Olulisim vähi tekkimisel ja ennetamisel” teatas ta, et vähi tekkepõhjus ei ole enam müsteeriumiks, me teame, et see ilmneb ükskõik millises rakus, mille hapniku sisaldus on vajalikust vaid 60%.

See on peamine põhjus

Loomulikult on ka teisejärgulisi põhjuseid, kuid hapnikupuudus tundub olevat Nr. 1 põhjus. Ta jätkab: “Peamine vähi tekkimise põhjus on normaalsete keharakkude hapniku hingamise asendumine suhkru kääritamisega. Kõik normaalsed keharakud saavad oma energiavajaduse rahuldatud rakuhingamise teel, samas kui vähirakud saavutavad selle suures osas läbi kääritamise.”

Kokkuvõttes tähendab see seda, et vähirakud on (ilma hapnikuta) anaeroobsed ja terved rakud aeroobsed (hapnikuga).

Mis vähendab rakkude hapnikutaset?

  1. Toksiliste ainete kogunemine rakkudesse, mis rikuvad rakusisest hapniku hingamise mehhanismi.
  2. Punaste vereliblede kokkukleepumisel tekkiv halb verevool, mis halvendab verevarustust ja piirab voolu kapillaaridesse.
  3. Korralike rakuseinte puudulik ülesehitus, mis takistab toitainete sisenemist rakku.
  4. Keha happeline keskkond.

Mõned inimesed kasutavad vähiga võitlemisel keemia- ja kiiritusravi. Kuid sellega tekitatakse kahju ka tervetele rakkudele ja külvatakse need üle toksiinidega, mis aga omakorda viib vähi tekkimiseni ka tervetes rakkudes. Ja võibolla oled sa kuulnud, et ilma elumuutuseta inimeses, tuleb vähk tavaliselt tagasi rohkem, kui üks kord!

Mis on 5 moodust vähendamaks vähki haigestumise riski?

Porgandi mahl

1. Detokseeri  oma keha (vähenda raku toksilisust ja suurenda neis hapnikku)

Elimineerides keskkonna toksiinid oma toitumisest (süües orgaaniliselt kasvatatud toitu vältides klooritatud / floriidiga vett) ja enda ümbert (kasutades mittetoksilisi, naturaalseid puhastusvahendeid, kosmeetikat, mööblit, ehitusmaterjale ja riietust). Oma keha puhastamiseks on mitmeid viise. Nt. läbi vee-, mahlapaastu (kus jood teatud arv päevi ainult puu- ja juurviljamahlu) ja suuremahulised detokseerimis kavad.

2. Harjutused (suurendamaks verevoolu)

Üks rakkude hapnikuvaesuse põhjuseks on verevarustushäired. Kui rakud on hapnikunäljas, siis on nad altimad muutumaks vähirakkudeks. Seega harjutades parandad verevarustust ja rohkem toitaineid saab viidud rakkudesse.

3. Õiged toitumisharjumused (moodustamaks õiget rakuseinte ülesehitust)

Toitumine on oluline arsenal vähivastases võitluses. Toksiinide vähendamiseks kehas peaksid sööma täisorgaanilist toitu, kui vähegi võimalik. Suurenda oluliste rasvhapete tarbimist, nagu orgaanilised külmpressitud linaseemne-õlid ja “kala-õlid”.

Vähk vohab just suhkrus ja rafineeritud teraviljas. Jäta need välja ja ära kasuta ka suhkruasendajaid.

4. Söö peamiselt aluselisi toite

Toidud, mida loetakse kehale happelisteks on:

  • liha
  • linnuliha
  • kala
  • piimatooted
  • munad
  • rämpstoit
  • limonaadid (karastusjoogid)
  • alkohol
  • kohv
  • teraviljad ja “hommikuhelbed”

Need on toiduained, mida peaksid oma toitumises vähendama.

Teisalt aluselised toiduained on peamiselt puu- ja juurviljades.

Hea oleks sihtida suhtele 75% aluselisi ja 25% happelisi toiduaineid. Kuna enamus inimeste toidulaud koosneb just vastupidisest, võib see algul tunduda väljakutsuv. Kui see aga muutub juba loomulikumaks, siis üldine soovitus oleks: 45% küpsetatud (keedetud) puu- ja juurvilju, 30% toorest puuvilja ja 25% teravilja, pähkleid, seemneid, liha, kala või linnuliha.

Lisaks on veel uuringud, mis räägivad 100% toore toidu kasuks vähiga võitluses. Californias, San Diegos, Gerson instituut pakub vähiravis alternatiivi. Gerson Teraapia on naturaalne ravi, mis aktiveerib keha erakordse võime end ise parandada läbi orgaanilise, taimetoidu, toormahlade, kohvi-klistiiri ja looduslike toidulisandite.

Üle 60 aasta on inimesed seda meetodit kasutades tervenenud “ravimatutest haigustest”, nagu: vähk, suhkruhaigus, südamehaigused, artriit ja auto-immuunsed häired. Räägi toidust, kui ravimist!

5. Toeta oma keha suutlikust kasutada hapniku energia tootmiseks

Oluline toitaine rakus energia tootmiseks on CoEnzymeQ10. Kui see rakus puudub, siis rakk ei saa energiat toota. Samuti näitavad uuringud, et Omega-6 õlid suurendavad hapniku edasikandmist rakku.

Pea meeles, et mida erinevamatest külgedest sa vähki “ründad”, seda suurem tõenäosus on sellest “jagu saada”. Parimad alternatiiv vähikliinikud maailmas kasutavad mitmeid toidulisandeid ja terviklikku ravi. Nad ei tee ainult “ühte asja”. Kui võimalik tee seda ka ise.

Vähist saab jagu. Mitte kunagi ära kahtle selles. Inimestel õnnestub see kogu aeg. Siiski parim viis sellest jagu saada on, seda ENNETADA!

Tõlgitud Allikas

Lisaks

Soovitaks lugeda ka Hr. Valter Sääsk kirjutist, kuidas tema vähist vabanes: „Vähktõvest terveks arstide tahte, oskuste ja veendumuste vastaselt!“

Ja nii ma jäingi oma haigusega kahekesi, arstide surmaotsusega aga üksi. Ma ei luiska, kui ütlen, et isegi kuidagi kergem hakkas. Olen terve elu lootnud vaid iseendale, delegeerimata midagi kellelegi teisele. Minu kreedo on olnud: kui tahad, et midagi oleks hästi tehtud, tee ise!

Minu teadvusse jõudis täie selgusega, et meie meditsiin kujutab endast parimal juhul vaid tulekahjude kustutamise meditsiini, mis võib küll hetkeks patsiendi „tulekahju“ kustutada (tekitades talle selle käigus parandamatuid kõrvalkahjustusi!), kuid teda ei huvita „tulekahju“ tekkimise põhjused.

Sain aru, et ainult minu tahtest ja tarkusest oleneb, kas elada või surra.

Eelmine artikkelAlgas musta veemao aasta
Järgmine artikkelAjas tagasi ja kaal kontrolli alla

4 KOMMENTAARID

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia