Vaikse ookeani partnerluslepingu Trans-Pacific Partnership (TPP) väljatöötamine sai alguse juba 2005. aastal, kuid see ei saavutanud laiemat vastukaja enne, kui Obama administratsioon selle kohta 2010. aastal uuesti läbirääkimised algatas.

Tegemist on vabakaubanduslepingu nime all peetavate kohtumistega Austraalia, Brunei, Tšiili, Kanada, Jaapani, Malaisia, Mehhiko, Uus-Meremaa, Peruu, Singapuri, USA ja Vietnami vahel, mille ametlik eesmärk on luua kõrgetasemeline kokkulepe 21. sajandil esinevate kaubandusküsimuste lahendamiseks. See lepe on kaasa toonud väga palju kriitikat ja avalikke proteste lepingu väga laia haarde, range salastatuse ja vastuolulise sisu tõttu.

13. novembril 2013 lekitati Wikileaksi kaudu avalikkusele intellektuaalse omandi õigusi kajastava peatüki mustand ning see on veel enam teravdanud vastuseisu sellele leppele. TPP-d on nimetatud ACTA järglaseks – uueks salajaseks autoriõiguste seaduseks ning “steroididega turgutatud NAFTA-ks“ (North American Free Trade Agreement).

Foto: peopleagainstopposition.blogspot.com
Foto: peopleagainstopposition.blogspot.com

Tegemist on salajase reeglite koguga, mis kahjustab sõnavabadust, interneti infovabadust ja rahvatervist, luues olukorra, milles korporatsioonidel on suuremad õigused kui riikide valitsustel. Üks uskumatumana näivaid osi avaldatud peatükis on ettepanek luua rahvusvahelisi tribunale, milles korporatsioonid saaksid valitsusi kohtusse kaevata, kui nende poolt kehtestatud seadused piiravad korporatsioonide võimalusi kasu teenida. Sisuliselt peaksid alla kirjutanud riigid muutma oma seadusandlust sel moel, et see sobiks TPP reeglitega.

Intellektuaalse omandi peatüki lai haare

Kogu lepe katab väga suurt hulka erinevaid valdkondi, kuid WikiLeaksi kaudu avaldatud peatükk keskendub intellektuaalse omandi küsimustele, millel on suur mõju alates farmaatsiatööstusest kuni kodanike õigusteni. Selles soovitatakse pikendada patentide kehtivusaega kauemaks kui 20 aastat, sealhulgas meditsiinialaste patentide puhul, ning alandada patenteerimise standardeid.

Leppes surutakse peale agressiivseid meetodeid, mis takistaksid häkkeritel rikkuda autorikaitseseadust. WikiLeaksi asutaja Julian Assange on kommenteerinud, et “kui see lepe kehtestatakse, siis TPP intellektuaalse omandi kord trambiks üle üksikisiku õiguste ja sõnavabaduse“. See tooks kahju ka tervishoiule, kuna ravimite patentide pikendamine tähendaks, seda, et patsientidel ei ole võimalik tarvitada odavamaid geneerilisi ravimeid.

Loe edasi Telegramist

Eelmine artikkelMatti Ilves: Tõeline Mandela
Järgmine artikkelChrist-Mass (Christmas – jõulud) tõeline tähendus?

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia