Me kõik näeme päevast päeva enne ja pärast fotosid mingile imedieedile, joogile või tablettidele, mis lubavad kiirelt ja vaevata vormi saada. Täna sattus mulle ette üks hästi huvitav artikkel, kus inimene räägib oma “kaalulangetusesest”.
Nimelt alguse sai asi sellest, et üks Austraalia treener otsustas ette võtta eksperimendi enda muutusest ja pani enne ja pärast fotod üles Instagrami ning kirjutas, et see kõik võttis tal aega ainult 15 minutit. Sellele järgnes kohene positiivne järelkaja, et ta näeb lihtsalt fantastiline välja ja tulemus on hämmastav.
Tahad teada saladust?
Siin ei ole mitte midagi keerulist. Esmalt võttis oma telefonilt ära kaaned, vahetas punased ujumispüksid mustade vastu (sest need on number suuremad kui punased ning mustal on salendav efekt). Kasutas veidikene võltspäevitust, kleepis juustele pikendused, ajas selja sirgu, tõmbas kõhu sisse, lükkas puusa välja, ajas jalad pisut laiali, pani käe puusa ning lükkas käe tahapoole, mis jätab mulje peenemast käsivarrest, manas näole uhke ilme oma saavutuste üle ning valmis ongi. Lisaks zoomis sisse enne ning välja pärast foto, lisas filtri, sest filtrid muudavad kõik alati paremaks.
Mis on selle kõige mõte?
Mõte on selles, et ei maksa lasta end “tillist tõmmata” kõikidest enne ja pärast fotodest, mida meile meedia ja reklaamid ette söödavad. Sest mitte kunagi ei näe sa seda tosinat fotot, mis on tehtud enne seda kena tulemust. Lisaks photoshop võib teha imesid ka seaga ning muuta ta kordades kuumemaks kui seda on Beyonce.
Ta sai sai selle loo tegemiseks inspiratsiooni “Võrgutav illusioon: Tõde enne ja pärast fotodest”, kus oli läbi viidud analoogne katse. Seega otsustas ta peale artikli lugemist selle ka ise läbi teha. Sõi suure hommikusöögi, otsis välja kitsad ning pigistavad ujumispüksid. Pildistamiseks seisis jalad koos, sest selline illusioon jätab nö “paksukese” mulje, ajas kõhu punni, lükkas puusad ette, tõmbas õlad longu ning manas näole kurva ilme ja tegi mõned klõpsud. Ja otsis välja kaalukao imerohud, milleks on järgnevad esemed.
Lisaks tõmbas aknalt kardinad, viskas telefonilt koti oma crocside kõrvale, ajas selja sirgu, kohendas oma poosi, lisas killukese enesekindlust ning tegi paar pärast pilti… Tegelikult tegi 25 pärast pilti, millest valis välja selle kõige parema. Siis mängis zoomiga, kontrollis enne usaldusväärse sõbra arvamust fotost ning kui oli saanud soovitud tulemuse, postitas selle Instagrami. Kommentaarid on teda täiesti hämmastanud, sest sellist reaktsiooni ta ei oodanud.
Seega ta usub, et tõestas oma pointi ja foto võib olla vägagi petlik. Tegelikult tahab ta tähelepanu juhtida suuremale probleemile, mis käib kaasas nende enne ja pärast fotodega. Fakt on see, et tihtilugu just needsamad enne ja pärast fotod tehakse väga lühikese vaheajaga. Ta ei eitagi seda, et teatud tulemused toimuvad kiiresti ning tal on ka tõestuseks kliendi fotod. Aga ta usub, et need “ainult kahe nädalaga” pildid on liiga ebarealistlikud ning panevad inimesi lootma võimatut, et nii kiiresti on võimalik saada sellised suurepärased tulemused.
Mida aga need enne ja pärast pildid sulle ei ütle on see, mida ta selliste tulemuste saavutamiseks tegelikult tegema pidi. Need ei ütle ka seda, kas nad tegid seda tervislikult või näljutades end nädalaid, et saavutada sellised tulemused. Ka ei näita nad inimese vaimset seisundit, eneseväärikust, mitu tundi nad treenisid, elustiili muutused, mis selleks kõigeks ette võtta tuli – varajased hommikud, vahelejäetud lõunad, kuidas nad tulevad toime sotsiaalsete pingetega, mitu kaalualandavat-kõhtu lahtistavat teed on nad pidanud alla neelama…
Selle jutu illustreerimiseks näitab ta kahte fotot oma päriselus läbitehtud muutumist. See kõik võttis palju rohkem aega kui paar juuksepikendust ning võltspäevitus. Kuigi jah, mõni trikk on ka siin kasutusel, näiteks mängitakse siin veidi valgustusega.
Esimene foto tehti 2010 aasta perepuhkusel vahetult pärast seda, kui ta naasis Ameerikast. Kuigi selle aja jooksul, mis ta Ameerikas viibis, võttis ta 7-8 kg juurde, oli seal veedetud aeg tema elu parim aeg. Käis kaks korda Vegases, proovis kõiki roogasid, mida hing ihaldas ning ega jookidegagi kitsi oldud. Õhtuti käis väljas tantsimas, sõi magusroogasid ning nautis elu täiel rinnal. Kuigi ta mäletab hästi, et selle foto tegemise ajal tundis ta end õnnetuna, just oma keha tõttu ja kui aus olla, siis ei hoolinud ta väga sellest, et peab nii palju kaalust alla võtma, sest teadis, et lõpuks teeb ta seda nagunii. Tal oli palju sõpru ning ta teadis, et nad aitavad teda ja selles suhtes oli ta väga muretu.
Seevastu teine foto on tehtud umbes kolm aastat hiljem. Sellel ajal oli tema kinnisideeks muutunud fitness. Ta oli sellel ajal just saanud personaaltreeneriks ning fitness treenerina oli tal 8 treeningtundi nädalas. Ta otsustas, et kaheksa nädalaga saab endale ihaldatud (6 pack) kõhulihased ja selle saavutamiseks pidi ta oma elu täiesti peapeale pöörama. Selleks oli tal vaja muuta täielikult oma toitumist, sotsiaalselt oli ta täiesti isoleeritud, teatud restoranid pidi ta välistama, nädalavahetuseti ei saanud enam sõprade seltsis jookidega lõdvaks lasta. Ta käis küll väljas, oli alati roolis ning lahkus pidudelt varakult.
Ta vältis ka vanaema juurde minekut, et ei peaks sööma tema SUUREPÄRASEID hõrgutisi ja samal ajal olid tal veel mingid meditsiinilised probleemid, mida ta lihtsalt ignoreeris oma 6 packi saavutamise eesmärgi nimel. Tema saavutused olid muutunud talle kinnisideeks, ta lasi kord nädalas oma kortse siluda, treenis nagu koer ning lükkas kaks korda oma fotosessiooni edasi, et olla fotodel saledam. Kui viimaks fotosessioon tehti, mis oli 6 kuud hiljem, oli ta täiesti kurnatud. Ta nägi fotodel küll hea välja, aga sisemiselt oli ta täiesti läbi. Ta oli väsinud, tujukas, oma sõbrasuhted oli suutnud ta ära rikkuda ning ta vihkas ennast kui inimest, kelleks ta saanud oli.
Aasta hiljem on tal palju tervislikum suhe enda ja toiduga. Trenni teeb ta endiselt 4-5 korda nädalas ja endiselt sööb ta väga tervislikult, samas suhtub ta toitu lõdvemalt kui varasemalt. Endiselt käib ta samadel üritustel, kus möödunud aastalgi, ainult kui möödunud aastal samal ajal neile üritustele võttis ta oma toidu (pruun riis, köögiviljad ja kana) ise kaasa, siis nüüd suhtub ta elusse rahulikumalt. Aga ta palub mitte temast valesti aru saada, suured eesmärgid ja saavutused on tema jaoks endiselt kõrgel kohal, aga see kõik, mida ta endaga tegi, on talle toidust ja treeningutest palju õpetanud, aga kas see kõik seda ka väärt oli? Ta ei oska sellele küsimusele küll vastata.
Ta võib julgelt öelda, et ta on vana enda, kes oli enesekindel, energiast pakatav tarkpea, tagasi saanud. Kõigele sellele vaatamata, et tema tagumik on suuremaks läinud, teksad on aastaga number suuremaks muutunud, on ta õnnelik ning tunneb, et ta elab taas. Tänu oma varasematele valedele valikutele tegeleb ta siiani oma metaboolse kahjuga, mis süvenes tänu tema ületreenimisele ning kehvadele toiduvalikutele. Sellest taastumine võtab tal palju katse-eksitusi, et ta keha uuesti normaalselt funktsioneerima hakkaks. Tänu sellele elu õppetunnile ei vaata ta enam söögile kui “puhas või mitte”, “hea või halb”. Tal on tänaseks palju jätkusuutlikum plaan, mida ja kuidas teha. Ta on rahul sellega, kes ta on (kui juba poolalasti fotod sotsiaalmeediasse üles julgeb riputada, siis peab endaga rahul olema) ning ta tunneb taas end oma nahas hästi ja ei taha olla keegi teine.
Nõuanne
Tema nõuanne kõigile, kes tahavad enda keha muuta, on muuta seda väikeste sammude kaupa ning liikuda vaikselt oma eesmärkide suunas. Lõpetada suurte muutuste soovimine ainult mõne nädala või ühe kuuga. Muutust pead kogema – ole kannatlik ja järjekindel. Ära lõpeta oma sõpradega väljas käimist, ära kanna riisi ja juurikaid endaga kaasas. Õpi parem oma toitu tundma, tee endale reaalne plaan, mida suudad täita ning mis peamine, naudi treeninguid ning oma elu!
Mel kutsus rahvast üles tegema fotosid endast enne ja pärast 10-15 minutise vahega ning sai mõned väga huvitavad fotod, mida ka siin näitame.
Eelmise aasta lõpus otsustas üks naisterahvas veel analoogse katse ette võtta ning postitas samamoodi kaks fotot endast enne ning pärast “kaalukaotust” Facebooki. Kuigi ta jälestas mõtet endast poolpaljaid pilte avalikku foorumisse üles riputada, aga tahtis teada, kas see toimib tõesti nii nagu eelpool kirjas. Eesmärgiks oli näidata maailmale, mida on võimalik teha õige toitumise, eluviisi ja ellusuhtumisega.
Vahemärkuseks kirjutab blogi autor, et oli fotot tehes kohe saamas 41 ning keskeakriis terendas silme ees. Mõni minut peale foto postitamist sai ta fotole sellised kommentaarid oma FB lehel:
- “Sa näed lihtsalt super välja, suurepärane töö!”
- “Sa näed kaunis välja! Tubli oled!”
- “Lihtsalt superkaunis, mu sõber! Vahet pole, mis vanuses!”
- “Doping”
- “Õnnitlen, tüdruk, sa näed lihtsalt suurepärane välja! Avalikusta ja ole uhke!”
- “Ohoo!”
- “Tubli töö!”
- “Super! Nii julge ja söakas! Uskumatult kaunis!
- jne, jne.
Kõik need kommentaarid olid uskumatult südantsoojendavad ja julgustavad. Niipalju kui FB postitustel on mõju, andasulle positiivset tähelepanu, süstida sinusse enesekindlust. Kas see kõik ei ole mitte eesmärk? Ainult, et see kõik oli üks suur vale.Ta palub sellest mitte valesti aru saada, fotodel on tema keha töötlemata kujul ning photoshopi kasutamata.
Asi on lihtsalt selles, et enne ja pärast foto on tehtud üksteisest 10 minutilise vahega. Kui ta nägi seda Austraalia treeneri artiklit, tahtis ta ka teada, kas tal õnnestub see trikk samamoodi läbi teha. Esimese foto jaoks pani ta jalga kõige kitsamad teksad, mida leidis, lasi õlad längu, ajas kõhu ette. Paar minutit hiljem otsis ta jalga midagi, mis ei tahtnud jalgevahet pooleks tõmmata, ajas selja sirgu ja õlad taha, rinna lükkas ette, keeras puusa natukene ette ja ajas jalad veidi harki ning naeratus näole ja klõps.
Tulemuseks kohene kaalukaotus. Tõde on see, et siin on palju rohkem igapäevane, kui sa arvatagi oskad. Nii fitness, dieedisaidid kui ka ilutööstus muudab, parandab ja võltsib enne ja pärast fotosid pidevalt ja mitte veidikene, vaid drastiliselt. Et seda tõestada, lisame väikese dokumentaalklipi “Suurem, tugevam, kiirem”, kus fotograafid tunnistavad, et selliseid alatuid trikke tehakse ning enne ning pärast pildid on tihtilugu tehtud samal päeval.
Artikli autoril oli plaan see lugu kirjutada, ajendatud fitnesstööstuse valefotodest, millest sai tegelikult õpetlik lugu talle endale, oma enesearmastusest. Enne kui ta pani fotod avalikult FBsse, näitas ta neid sõpradele ainult piiratud ligipääsuga albumis, kus üks sõbranna talle kirjutas nii.
Mulle väga meeldib! Mina, sul on hämmastavad kõhulihased! Ma ei suuda seda lihtsalt uskuda… Lihtsalt ebareaalne, kuidas mõlemil fotol võib olla üks ja sama keha.
See oli kommentaar, mis lõi teda jalust. See ongi ju sama keha!Kuigi ta on tüdruk paremal, tunneb ta end pidevalt tüdrukuna vasakult. See, mida ta sellest katsest õppis oli see, et kõik see enesekindlus ja -lugupidamine, mis sai osaks paremal fotol olevale naisele, saab ta valida seda iga päev. Kõik, mida see nõuab, on kolm strateegiat, mis ei nõua enese näljutamist, millegist loobumist, dieedipillide neelamist, ega ka eluaegseid kõhulihaste harjutusi.
- Naerata – See on hämmastav, kuidas naeratus võib muuta sind nooremaks, tervemaks ning õnnelikumaks.
- Ole uhke ning seisa sirgelt – Sinu rüht muudab sinu olemust, kuidas sa teistele paistad. See näitab sinu enesekindlust, eneseusaldust ja ka siluda sinu “kummirõngast” ümber vöö.
- Kanna riideid, mis sobivad sinu kehaga – Kedagi ei huvita, kui sa tegelikult kannad suurust nr 40 ja sa üritad end mahutada nr 38 riietesse, siis usu, see nr 38 näeb sinu seljas kohutav välja, sest see toob välja kõik kurvid ja voldid, mida seal riietega nr 40 lihtsalt poleks. Sinu keha on sinu tempel, armasta seda! Kanna seal riideid, mis sulle sobivad ning sa tunned end kordades paremini.
Ta tahab öelda, seda, et ennast tuleb armastada! Armasta ka oma keha! Ei ole mõtet mahutada end kellegi teise ideaali, sest enamus fotodest on nagunii photoshopitud ja võltsid.Need teksad esimesel fotolt on pärit tema enda kapist. Miks ta need ostnud on või miks ta neid alles hoiab, ei oska ta isegi sellele vastata. Aga tänu sellele sai ta aru, et need on vaja ära anda, sest need ei tee teda mitte kaunimaks või saledamaks.Jutu lõpuks võib ta öelda seda, et naerata, kanna riideid, mis on sulle parajad ja sulle sobivad, aja selg sirgu ning need on kergeimad 2,5-3 kg, mida oled eales kaotanud.
Väljakutse Hingepeegli lugejateleKui meie seas on inimesi, kes julgeksid endast analoogsed enne-pärast fotod teha ning need meile saata. Paneme need siia artikli juurde üles, kui oled selleks nõusoleku andnud või postita need ise meie Facebooki lehele selleks eraldi tehtud albumisse.
Allikad: MelVFitness, Purfitness, Huffpost Healty Living