Õpetus pärit umbes sajandivanusest vaar – ja vanaema majapidamisraamatust. Jätan kirjapildi muutmata.
“Köögitöö, eriti juurviljade puhastamine ja tahmaste köögiriistade puhastamine, immutaba aja jooksul mustust nahka, mille tagajärjel nahk muutub paksuks ning karedaks, hakates viimaks lõhestuma.
Käed aga peavad olema alati puhtad ning pehmed. Selleks peab iga mustema töö järel käed hästi puhtaks pesema. Igal õhtul pesta käed soojas vee ja rohelise seebi ning harjaga 5-10 min. täiesti puhtaks. Loputada külma veega ja kuivatada hästi kuivaks. Kuivad käed võida hapukoore, või vai vaseliiniga ja hõõruda 5 min., kuni käed hästi pehmeks muutuvad.
Väga hääks käteravi-vahendiks on alljärgnev vedelik:
- 25g glütseriini
- 25g sidrunimahla
- 25g värske kurgi mahla
Kurgid koorida, peenestada ja läbi rõiva mahl välja pigistada, lisada teised täheldatud mahlad ja säilitada pudelis. Sellega käsi iga hoolsa pesemise järel, veel enam õhtuti, kui käed puhtad ning kuivad, läbi hõõruda. Peopessa kallata 1/2 tl vedelikku, hõõruda käte pinnal laiali ja masseerida käsi sõrmeotstest küünarnuki suunas, kuni nad kuivavad.
Puu – ja juurvilja puhastamisel tekkinud pruuni parkainet aitab kätest lahutada sidrunimahl, jõhvikamahl ja sidoolisegu (viimase jätaks isiklikult küll kasutamata, see metallipuhastusvahend). Käsi eelmainituga hõõruda, kuni muutuvad puhtaks.”
Omalt poolt võin lisada, et võilillepiimast jäänud pruunid plekid, rohimisel kätele jääv parkainete kokteil ja mis iganes nahka imendunud määrivad plekid saab väga edukalt ära ka punasesõstramahlaga. Suvel eriti lihtne – võta kobar marju ja pigista peos katki ning hõõru käed massiga sisse ja loputa käed pärast puhtaks.