Eeterlike õlide kasutusviise
Suukaudne manustamine – kuna eeterlikud õlid on 100% taimsed, siis mõningaid neist on võimalik ka sisse võtta. Kui kasutad eeterlikke õlisid suukaudselt, siis kasuta selleks ainult selliseid õlisid, mis on ohutud sissevõtmiseks. Kontrolli pudelilt, kas konkreetset eeterlikku õli võib manustada või mitte. Kuna tootjad on erinevad, siis alati kõikide firmade sama taime õlid ei sobi sissevõtmiseks – siin on küsimus õli puhtuses. Kui kasutad eeterlikke õlisid, siis soeta need ettevõttelt, kes kasutab GC (gaasikromatograafia)-uuringut oma õlide puhtuse määramisel. Näiteks pune eeterlik õli on suurepärane abimees külmetuse korral. Tilguta tilk eeterlikku õli teelusikatäie baasõli (avokaado, oliivõli) või mee sisse ning võta see teelusikatäis endale sisse. Parema toimise korral katsu mitte midagi peale juua – tean, et seda on palju palutud, sest pune eeterlik õli ON äärmiselt vänge. Lastele alla 12 aasta teha nõrgem lahus, tilk 1 sl kohta või segada tilk korralikult läbi meega. Sellist segu võib võtta 2-3 x päevas külmetushaiguste hooajal või haigestumise korral. Kindlasti tuleb meeles pidada seda, et kõikidele ei sobi suukaudne manustamine ja see võib olla ohtlik! Pigem kasutada teisi variante, toopiline, inhalatsioon, vann.
Inhalatsioon – ehk siis eeterlike õlide sissehingamine auru abil. Seda varianti soovitatakse nohu, bronhiidi, külmetushaiguste, viirushaiguste või gripi korral. Selleks lisa 5-6 tilka eukalüpti eeterlikku õli 3 l auruvanni vee kohta. Kui leiad, et eukalüpt on liiga vänge, proovi lavendli eeterliku õliga.
Nohu korral – soovitatakse tilgutada tilk eeterlikku õli näppudele ning hõõruda sellega ninajuurt, silmad sulgeda, et ei ärritaks silmi. Ise ma seda varianti ei kasuta. Kui mu pisipiigal oli nohu, siis tilgutasin talle otse pluusi /öösärgi rinnale tilga või paar eukalüpti eeterlikku õli, selle aroom vabastas lapse hingamisteed ning laskis tal rahus magada. Oleme paar tilka ka padjale tilgutanud, aga mitte otse pea alla, vaid padja nurgale, et eeterlikud aurud silma ei tungiks ning neid ei ärritaks.
Määrdena – kui on probleeme seedimise või külmetushaigustega, tilgutada 6-12 tilka tüümiani (nõmmliivatee) eeterlikku õli 50 ml baasõli (mandel, avokaado, aprikoosituuma) kohta. Lastele kasutada 3-6 tilka. Saadud segu määrida rindkerele külmetushaiguste korral, nii ette kui taha. Kõhule määrida seedeprobleemide korral.
Peavalu – Peavalude korral soovitatakse kasutada selliseid eeterlikke õlisid (edaspidi EÕ) nagu: piparmünt, rosmariin, basiilik, nelk, eukalüpt, viiruk, lavendel, majoraan, patšuli. Tihtilugu aitab valutava koha masseerimisest tilga piparmündi eeterliku õliga. Migreen on tihtilugu tingitud stressist, magamatusest või vedelikupuudusest ning migreeni korral võib esineda südame läikimist, silmade valulikkust või tundlikkust valgusele. Migreeni korral aitab enim piparmünt, basiilik, ylang-ylang. Minu lemmik on siin ylang-ylang. Pingest tingitud peavalu, mis on tingitud stressist ja pingest ning on tuim valu mõlemal pool pead, selle korral aitab enim piparmündi eeterlik õli.
Tee oma peavalu leevendussegu
Peavalusid on erinevaid ning on tingitud erinevatest tingumustest ja asjadest. Siinkohal toon välja mõned tüüpilised peavalud, mida annab eeterlike õlide seguga kenasti leevendada või ravida.
- Emotsionaalse stressi korral – enneta peavalu sellise seguga: magus majoraan – 4 tilka, linaloe (Bursera delpechiana) – 4 tilka ja neroli eeterlik õli – 2 tilka segatuna 4 tl baasõliga ning masseeri stressi tõustes meelekohtadele.
- Menstruaalvalude korral – sega kokku sellised eeterlikud õlid: magus majoraan – 4 tilka, palderjan – 2 tilka, lavendel – 4 tilka ning viimaks baasõli – 4 tl. Loksuta õlid kenasti segi ning masseeri õli meelekohtadele ja laubale.
- Üldise peavalu korral – sega kokku sellised eeterlikud õlid: lavendel – 3 tilka, piparmünt – 1 tilk. Selle segu korral võta 1 tilk segu ning tilk baasõli ning masseeri segu alale, kust valutab.
Vann – eeterlike õlidega vannid on üks parim ning lõõgastavaim aroomiteraapia viis. Reeglina kasutatakse vannivees 7-15 tilka eeterlikku õli. Külmetuse korral lisa vanni ca 10 tilka eukalüpti eeterlikku õli. Lõõgastamiseks sobib ideaalselt lavendlivann, näiteks seda soovitatakse teha just väikelastele vahetult enne ööunne minekut. Kuigi on nii mõnus tunda eeterliku õli aroomi juba siis, kui täidad vanni veega, on teada et eeterlikud õlid lenduvad kõrgetel temperatuuridel, on ikkagi targem lisada eeterlikud õlid alles siis kui vann on vett täis ning segada käega läbi. Lastele 4-12 aastat ning vanurite puhul lisada vannivette ainult neli tilka. Lastele 1 – 4 aastat, lisada ainult kaks tilka eeterlikku õli vannivee kohta. Kui aga imikut vannitada imikutele mõeldud vannis, siis lisada sinna ainult 1 tilk. Alla aastastele lastele kasutada ainult 1 tilk eeterlikku õli vannivee kohta.
Kuna eeterlikud õlid ei lahustu vees, siis on neid hea eelnevalt vannivette lisamiseks segada kas 2 sl mee, õli, koore, loodusliku šampooni või meresoolaga. Täisvannile lisa 7-15 tilka, iste- ning jalavannile 3-5 tilka eeterlikku õli.
Ruumide puhastamine ja lõhnastamine – lisa pesuvee (põranda vms) kohta 10 tilka teepuu eeterlikku õli – sellel on desinfitseeriv omadus. Kui tahad aga ruumi lõhnastada, siis võid lisada pesuvette ka 5 tilka soovitud eetrlikku õli, või lisa 1-2 tilka eeterlikku õli aroomikivile või -lambile. Ka tolmuimeja kotti või “puhuvale” filtrile võib lisada tilk või paar eeterlikku õli.
Massaažiks – lisada 100 ml baasõli kohta 5-10 tilka soovitud eeterlikku õli. Kuna õli imendub nahka paremini siis, kui nahk on niiske, on hea seda teha kohe peale pesemist, mil poorid on avatud ning nahk hästi pehme. Kasutan ise igapäevaselt pärast õhtust pesemist lavendli massaažiõli, lõõgastab lihaseid ning annab hea ja kosutava une.
Kuna eeterlikud õlid on looduslikud, siis ei saa nad kahju teha, eks?
Vale! Kuna eeterlikud õlid on väga tugevad ning kõrgelt kontsentreeritud ja tänu sellele erinevad nad suuresti oma “looduslikest kaaslastest”. Paljud on 100, isegi 300 x kangemad kui ekstraktid. Kuna nad on niivõrd kontsentreeritud, tuleb neid alati enne kasutamist baasõlidega lahjendada! Selline suhteliselt hea “rusikareegel” on 1 tilk 1 tl baasõli kohta.
Ära lase end petta selles, et looduslikud õlid ei tee halba! Paljud eeterlikud õlid võivad teha sind allaneelamisel haigeks või olla isegi surmavad, seda mitte ainult allaneelamisega vaid ka läbi naha imendumisel, kui seda saab korraga liiga palju! Seega enne eeterlike õlide kasutamist, PALUN ennast tõsiselt harida, et olla kindel kasutamisel nende ohutuses. Hoia eeterlikud õlid laste käeulatusest eemal ning kohtle neid samamoodi kui retseptiravimeid!
Energiavahetus 2017
Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis IGA KOLME KUU TAGANT: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.
Selgitusse: “Hingepeegli toetuseks” ning millisest rubriigist/postitusest on sinule enim kasu olnud”.