2Tsink
Ka tsink on meie heaoluks hädavajalik. Tsink toimib katalüsaatorina umbes 100 erinevas ensüümireaktsioonis, mis on vajalikud meie keha jaoks ja on seotud DNA sünteesi, immuunfunktsiooni, valgusünteesi ja rakkude pooldumisega. See on vajalik korralikuks maitse – ja lõhnatajuks, mürkidest vabanemiseks, haavade paranemiseks ja kilpnäärmefunktsiooniks. Tsink ei talletu organismis, seega on vajalik igapäevane tsingi manustamine, säilitamaks vajalikku tsingitaset. Üks neljast inimesest üldisest populatsioonist võib kannatada tsingipuuduse käes ja enamus kilpnäärme alatalitlusega inimestel on tsingipuudus. Tsingipuudus takistab T4 muundamist aktiivseks T3ks. See põhjustab omakorda aeglustatud valkude ainevahetuse. Tsinki on vaja ka TSH moodustamiseks ja võib olla vähenenud neil kilpnäärme alatalitlusega inimestel, kes pidevalt toodavad rohkem TSH-d. Tsingipuudust seostatakse ka suurenenud soolte lekkimisega ja vastuvõtlikkusega nakkustele nagu ka vähenenud vabanemisega bakteriaalsetest mürkidest.
Suurim tsingisisaldus on austrites, kuid need pole midagi sellist, mida enamus inimesi igapäevaselt naudiks. Loomaliha, maks, sealiha, homaar ja kanaliha on järgmisteks tsingiallikateks, kuna tsinki on lihtsam omastada lihast kui lihavälistest allikatest. Seega on veganitel kõrgendatud risk tsingipuuduseks. Tsingi imendumine võib olla kahjustatud soolehaiguse läbi nagu näiteks tsöliaakia ja teised imendumishäire sündroomid. Fütaadid, mida on teraviljades, kaunviljades, pähklites ja seemnetes, võivad siduda tsingi ja takistada selle imendumist, kui neid süüa koos tsinki sisaldava toiduga. Raua toidulisandeid koos toiduga võttes võib samuti takistada tsingi omastamist toidust. Tsingipuudus võib väljenduda maksafunktsiooni veretestis madala alkaalse fosfataasi näiduna.
Tsingipuuduse ärahoidmiseks tuleks teda võtta kuni 30 mg päevas. Tsingi võtmine üle 40 mg võib põhjustada vasetaseme alanemise, seega, tsiki juurde võttes tuleks ka vaske juurde võtta. Tavaliselt piisab 1,5 – 3 mg päevas. Üldiselt soovitatakse võtta 1 mg vaske iga 15 mg tsingi kohta.
Hoiatus: Tsink võib põhjustada vase ja raua hulga vähenemise. Vasepuuduse tunnusteks on aneemia, mis ei reageeri rauapreparaatidele, raskused jalutamise ja tasakaalu hoidmisega, väsimus ja udupäisus.
Soovid meid toetada, vali endale sobiv pangalink ning kasuta rekvisiite: Hingepeegel OÜ a/a EE212200221058508715 (Swedpank) või EE247700771001908595 (LHV) ja selgitusse kirjuta: “Hingepeegli toetuseks” ning millisest rubriigist on sinule enim kasu olnud”. Iga kolme kuu tagant loosime oma toetajate vahel tänutäheks välja väikesed kingitused. Tulgu iga sinu annetatud summa sulle vähemalt 10x tagasi!
Näiteks Liisi taolised inimesed on kummalised.Inimene teeb suure töö ära ja nemad targutavad foorumites õigekirja üle.Kui see õigekirja probleem tundub nii suur teile siis vist polegi tervisega abi vaja?
Äitäh.
Tegijatele.Vist sain oma väsimuse põhjusele pihta.
Mul jäi kõrvu lause tekstist, et “on toiduaineid, mis võivad Hashimoto immuunprobleemi põlistada”. Kas keegi oskab viidata, kus seda infot leida võib. Olen uus ja seetõttu võib juhtuda, et pole selle teemani veel jõudnudki. Igal juhul on kõik fantastiliselt tähelepanuväärne materjal.
Ja veel: minu arust on väga hea eesti keel. Küllap ma pööran tähelepanu sisule, sest tavaliselt oskan vigu päris hästi näha.
Oleks tore, kui tekste enne avaldamist pisutki redigeeritaks, elementaarsed kirjavead parandataks ja lauseehitus eesti keelele kohasemaks toimetataks.
Alati võib omapoolset abi pakkuda, meil ei ole filoloogiharidusega keeletoimetajat ja mina, kui ma tõlgin ja tekste kokku kirjutan, ei näe tihti enam neid vigu, mis tekstis on, kuna teksti mõte on juba pähe kinnistunud ja ma loen vigased kohad õigeks. Ka lehe vedajad ei ole filoloogiharidusega ega sõnasepad, et oskaks kõiki tekste ilusateks soravateks sõnastada. Kus viga näed laita, seal tule ja aita :)
:) No hard feelings, Anu! Kahjuks ei ole võimalik seda abi oma töökoormuse tõttu pakkuda, aga arvestades, et Hingepeeglil on päris suur lugejaskond, võiksid avaldajad selle teenuse kasutamise peale siiski mõelda. Samuti on olemas eesti keele speller filosoft.ee, mis pisut aitaks. Sõbraliku märkuse korras lisan veel, et haigused nagu Parkinson, Alzheimer, Hashimoto kirjutatakse eesti keeles suure algustähega. Edu!
Ei ole neid raskeid tundeid, ei ole ;) Ma oleks ammu maha surnud, kui iga kommentaari südamesse võtaks. Seda, et keel on hoopis muud kui see, mis minule koolis õpetati, on mulle ammu selgeks saanud ja osad muutusei ei kipu minu ajuehitusega ühilduma ja osade asjade pale lihtsalt ei oskagi tulla. Kui keegi viitab, siis lähen uurin ja punnitan silmi, et misasja, päriselt või? Aga eks see ole paratamatu, et keel muutub, jama on selles, et jõuad sa siis nuhkida kuna ja mis ära muudetud on, kui mingit sellekohast infot ei laeku enne kui kellegi märkuse näol :(