Mõni aeg tagasi kurtis pisipiiga kõrvavalu ja vanasti oli mul kodus alati olemas selle jaoks pelargoon (Pelargonum citronella), mille lehti andis rulli keerata ja valu korral kõrva lükata. Tänaseks meil enam seda pelargooni pole, peab vist uue muretsema. Ainus probleem on selles, et mu abikaasale ei meeldi kohe üldse pelargoonid – talle ei meeldi nende lõhn – mulle seevastu meeldib kohe väga.

Pelargonum CItronella Foto: Sunland Herbs
Pelargonum CItronella
Foto: Sunland Herbs

Kuna nüüdseks on kapp erinevaid eeterlikke õlisid täis, siis tuleb valuvaigistid sealt leida. Segasingi tütrele kokku kõrvavalu vaigistava ja raviva segu, sest segu toimis nii hästi, et järgmisel päeval piiga isegi mitte ei mäletanud oma eelmise päeva kõrvavalu.

Kõrvavalu

Teepuu, Foto: Vanessa Fire
Teepuu
Foto: Vanessa Fire
  • 5 tilka lavendli eeterlikku õli (EÕ)
  • 5 tilka teepuu eeterlikku õli
  • 1 tl neitsi oliivõli

Sega kõik omavahel kokku ja määri saadud seguga kõrva ümbrus eest ja tagant korralikult kokku, sõrmega võid veidikene ka kõrva sisse määrida. Vajadusel hoia kõrv soojas ning määri vastavalt vajadusele.

Lihasvalu

Lihasvalu leevendajaks sobib kõige paremini kamper – jah, lõhn pole just kõige meeldivam, aga on suurepärane abimees pinges lihaste korral.

Kamper, Foto: DPI
Kamper
Foto: DPI
  • 10 tilka kampri eeterlikku õli
  • 1 tl baasõliga (oliiv, mandel, avokaado jms)

Selleks sega koostisained kokku ning masseeri valutavatele lihastele. Kui kamper ei meeldi, siis selle asemel võib kasutada ka jõululõhnalist segu

  • 10 tilka kaneeli EÕ
  • 10 tilka nelgi EÕ
  • 2 tl baasõli

Sega kõik omavahel kokku ning määri valutavatele lihastele. Meeles tuleb aga pidada seda, et seda segu lastele määrida ei tohi, sest see ergutab ka nahaalust vereringet ja paneb naha kuumama ja kergelt kipitama ja laste õrn nahk seda ei talu.

Mõlemad segud on ideaalsed näiteks treeningust pinges lihaste lõdvestamiseks või külmetuse korral kange kaela puhul. Näiteks meie pisipiiga, kui on oma kaela ära külmetanud, sooned pinges ja lümfisõlmed väljas, tuleb ta minu juurde ja palub kampri seguga oma kaela masseerida. Järgmiseks hommikuks on kael kombes ja ei mingit piget ja ka lümfisõlmed on taandunud.

Neljapäeva hommikul jooksin trepist üles ja kukkusin trepil kuidagi nii õnnetult (jalg ei tabanud treppi õigel ajal, vaid jäi kuidagi vahepeale pidama), et suur varvas käis suure raksatusega tagurpidi – koridoris oli kuulda selle kaja… Kuna jalg liikus ja ka varvast andis liigutada, siis esialgu ei tundunud asi nii hull olevat ja ega ma lähemalt vaadanud ka. Mida aeg edasi, seda valulikumaks läks, varvas paistetas üles, läks siniseks ja kui vaatasin, siis polnud see ka oma normaalses asendis, oli välja väändunud. Läksin siis õhtul, kui kõik vajalikud tegemised tehtud said, EMO-sse, sest oli kahtlus varbaluu murrust. Verevarustus pole ka kõige parem, varvas “sureb” pidevalt ära ja on jääkülm. EMOs võeti mind tülpinud näoga vastu, nagu ikka õhtusel ajal, tehti röntgen – konstanteeriti fakti, et luu on terve. Super, selle üle oli mul ainult hea meel, kes see ikka tahaks praegu kipsiga ringi tuiata. Öeldi, et varvas on liigesest välja väänatud ja pangu ma aga külma kompressi peale ja vajadusel võtku valuvaigistit. Kuna pole väga valuvaigistite fänn, siis katsun leida looduslikke valu leevendajaid.

Liigesevalu ja luuvalu

Foto: Guide Global
Foto: Guide Global
  • 10-15 tilka ingveri EÕ
  • 1 tl baasõli

Segada omvahel kokku ning määrida valutavale pinnale. Ingver leevendab valu ja alandab paistetust, mis on väga meeldiv, sest kaua sa ikka paistes varbaga ringi jalutad. Lisaks on sellel veel üks hea omadus, teeb jalad meeldivalt soojaks, parandab vereringlust ja soovitan kasutada seda ka külmetavate jalgade korral. Lõhn pole just suurem asi, aga endale tuleb selgeks teha, mis siis tähtsam on, kas valust vabaks või meeldiv lõhn. Hetkel olen sättinud oma prioriteedid nii, et valu esikohal ja alles siis lõhn. Eks ma katsetan veel erinevaid ja võibolla järgmine kord segan mõne meeldivama ja ingveriga sobiva EÕ kokku, et saada paremat lõhna ja ega jalgadel vahet pole, mis seal hetkel on, peaasi et juustu järgi ei lõhna. Lisaks umbes veerand tunni pärast sai juba varvast normaalselt liigutada ilma suurema valuta, mis on väga hea tulemus.

Hambavalu

Nelk Foto: Flickr
Nelk
Foto: Flickr

Puhuks, kui peaks juhtuma nii, et kohe hambaarsti käepärast võtta ei ole – sest nagu ikka, hakkab hammas valutama nädalavahetusel või öösel. Seda peaksid küll kõik teadma, et parimaks hambavalu leevendajaks on loodus loonud nelgi. Seda mäletan oma lapsepõlvest, sest isegi seda hädaabi korra kasutanud. Selleks pole vaja muud, kui võta üks või kaks nelgitera ning purusta need ja määri valutav koht sellega puruga kokku. Kui on auk, siis lükka puru auku. Nelgil on looduslik valuvaigistav toime. Lisaks võid määrida valutavat kohta põse poolel

  • 10 tilka nelgi EÕ
  • 1 tl baasõli

seguga, see tagab tuimestuse mõlemalt poolt ja kannatab oodata siis hommikuni või arsti vastuvõtuni esmaspäeval. Nelk suudab hambavalu või igemepõletikust tingitud valu leevendada korraga kaheks tunniks, ikka parem kui pidevat valu kannatada. Nagu kõik teavad, pole olemas hullemat valu kui hambavalu.

Peavalu

peavaluPeavalu kohta olen ka varem kirjutanud eeterlikud õlid koduapteeki, sest erinevate peavalude korral on selleks erinevad segud. Kõige lihtsam on

  • 3 tilka lavendli EÕ
  • 1 tilk piparmündi EÕ
  • 1 tilk baasõli

Määri segu meelekohtadele ja umbes 10-15 minuti möödudes oled peavalust lahti. Muidugi alati see ei toimi, sest kui tegu on migreeniga, siis selle korral ei aita. Sellel puhul aitab üks porgandi-ingverijook.

Selleks korraks vast aitab ka. Püsige terved ja esimesel vajadusel pöörduge looduse, mitte apteegi poole!

Eelmine artikkelRavimtaimed, mis aitavad hingamisteede haiguste korral
Järgmine artikkelTeistmoodi pizza
Diana
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

3 KOMMENTAARID

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia