Kuidas teha ise aaloe mahla?

Värskelt pressitud ja valmistatud aaloe mahl ning geel on parimad raviks ja tarvitamiseks, sest kui mahla või geeli töödeldakse säilivuse pikendamiseks, kaotavad mahlas ning geelis sisalduvad paljud fütokemikaalid ka oma vägevuse. Seevastu, kui sul on kodus paar Aloe vera taime, siis saad ise, vastavalt oma vajadusele valmistada iga kell värsket mahla või geeli. Aaloe on üks lihtsamaid taimi, mida kodus kasvatada ja seetõttu puudub sul ka vabandus, miks seda mitte teha.
Aaloe on suurepärane nii põuda kui soojust kannatav sukulent. Ja just selle tõttu nimetatakse teda ka kõrbe liiliaks ja teda saab kasvatada igas kodus, olenemata meie kliimavöötmest. Jah, meie kliimas ei kannata aaloed õues kasvatada, aga pottides kasvab ta suurepäraselt ja suveks võib ta rahulikult ka õue viia ja sügisel enne külmade tulekut taas tuppa tuua ja pane ta taas aknale või selle lähedale või kasuta selleks spetsiaalseid taimelampe, kui sinu aknad on väikesed ja taimele ei piisa valgusest. Selleks, et saaksid regulaarselt omale mahla valmistada, vajad sa mitut taime, et mitte ühte liigselt kurnata.
Üks probleem on küll aaloe kasvatamisel olemas, nimelt selle õige liigi saamine. Tänapäeval on küll mitmeid erinevaid aaloe liike saadaval, aga ainult Aloe veral on sulle siin vajaminevad tervist parandavad omadused. Jah, ka teised liigid on omamoodi kasulikud, aga mitte igas aspektis, mis ma siin praegu välja olen toonud. Ka teine tuntud aaloeliik Aloe arborescens ehk puis-aaloe omab samuti raviomadusi ja tema purustamisel saadakse kibe mahl. Peamiselt kasutatakse puis-aaloet koduse köha ravimina. Aloe veral on tavaliselt, looduslikult, kollased õied, kuid õievärvi ei saa õige liigi kindlakstegemise aluseks võtta, sest tänapäeval on palju looduslikke kuid ka inimese poolt loodud erinevaid hübriidsorte. Seega soovitan sul oma õige aaloe üles otsida usaldusväärsetest allikatest.
Aaloed on hea kasvatada kõikidele taimedele mõeldud mullas, millele oled juurde seganud liiva või peenkruusa, et tagada mullas hea drenaaž. Aaloe kannatab üsna palju sellist “hooletusse” jätmist, aga ei ela üle ülekastmist ega väga pikka veepuudust. Ütleme nii, et oled vilets rohenäpp ning sinu kodused taimed surevad tavaliselt janusse, sest sa unustad neid lihtsalt kasta. Aaloega seda ei juhtu, kui sa just ei unusta teda vähemalt kord kvartalis kasta. Seevastu, kui oled liiga tihe kastja, siis uputad oma aaloe lihtsalt ära… Noortel Aloe vera taimedel on lehtedel väikesed valged täpikesed, aga täiskasvanul taimel kaovad täpid ära ning lehtedel on tuhm roheline värvus.
Oma aaloelt võid hakata esimest saaki saama siis, kui tal on 8-10 paksu täiskasvanut aluslehte. Lõika leht hästi lehepõhja lähedalt terava noaga maha ja lase piimjal mahlal välja voolata. Me kasutame siin lehe lihavat osa, mitte mahla. Pese leht kenasti puhtaks ning aseta lõikelauale või plaadile lame pool vastu lauda. Lõika pealmine kiht maha, et paljastuks selge puhas ja värvitu lehe viljaliha. Kraabi lusikaga see läbipaistev mass lehe pealt maha. Saadud mass peaks olema läbipaistev, kui pole kogemata kraapinud põhjast ka veidi lehe pinda.
Värskel Aloe vera geel on värske, pehme ja vesine, sel on hästi kerge terav maitse, mis ei ole ei kibe ega hapu. Korraga võid seda värsket geeli saada ühest lehest ca 1-4 supilusikatäit (olenevalt lehest), mida siis segada kas vee, kookosvee või värskelt pressitud puu/juurviljamahlaga.
Kui tahad korraga teha rohkem mahla ja külmikus varu hoida, siis lõika lehed umbes 7-8 cm pikkusteks juppideks, fileeri geel vahelt välja, pressi vedelaks ning pane puhtasse hermeetiliselt kaanega suletavasse klaaspurki. Selliselt säilib sinu suurem kogus mahla külmikus kuni nädal aega.
Kui sul aga pole kodus Aloe vera taimi, mida ise värskelt mahlaks teha, siis saad aaloe mahla osta erinevatest looduspoodidest. Mõnusat tarvitamist ning hoidkem oma tervist ja olgem tänulik Emakesele Loodusele tema andide eest, mis seda meil teha lasevad.
Ka aaloesse tuleb suhtuda aupaklikkusega ja on teatud juhud, mil aaloe mahla tarvitamisel tuleb olla ettevaatlik, aga sellest kõigest lähemalt juba järgmisel leheküljel.
Energiavahetus 2017

Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis IGA KOLME KUU TAGANT: 31. märts, 30. juuni, 30. september ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.
Minul kahjuks ei kasva, läheb süldiks :(
Peamine põhjus, miks aaloe nn “süldiks” läheb, on üle kastmine ja/või vale muld vähese drenaažiga.
Minul kahjuks ei kasva, läheb süldiks :(
Peamine põhjus, miks aaloe nn “süldiks” läheb, on üle kastmine ja/või vale muld vähese drenaažiga.
Minul kahjuks ei kasva, läheb süldiks :(
Peamine põhjus, miks aaloe nn “süldiks” läheb, on üle kastmine ja/või vale muld vähese drenaažiga.