2Haiguse ajal

Kui aga ennetusest pole piisanud või ollakse sellega hiljaks jäänud ning inimene on ikkagi haigestunud, siis tuleb juba lähtuda ravil haiguse sümptomitest ja energeetikast, millest oli juttu ka postitusesarja esimeses osas. Kas on vaja kehale lisada soojust ning niiskust või tuleb seda jahutada ja niiskust vähendada.
Kui inimene on haige ja ta tunneb pidevalt külma, siis tähendab see seda, et tema organism vajab haigusega võitlemiseks veidi tulist buusti, et neist külmavärinatest jagu saada. Selleks sobivad hästi tulisust andvad ravimtaimed ja vürtsid nagu näiteks kõigile tuntud ingver ja cayenne pipar, neid taimi ja vürtse on väga palju teisigi. Kui oled ingveriteega kursis, siis ütlen sulle, et ka cayenne piprast saab valmistada väga maitsva ja efektiivse tee, mis ülikiiresti soojendab külmetava organismi seestpoolt väljapoole üles.
Ingverist võid teha teed kahel erineval moel nii värskest kui ka kuivatatud ingverist. Mõlemad teed on oma maitseomadustelt väga erinevad. Tee proovi ja vaata, kumb versioon sulle rohkem meeldib ja sobib.
Ingveritee värskest või kuivatatud ingverist

- 1 sl värskelt purustatud/pressitud ingverijuurt
- 2 tl kuivatatud ingveripulbrit
- 2 x 250 ml keeva vett
Võta kaks 250 ml kruusi ning aseta ühte kruusi 1 sl värsket ingverit ja teise 2 tl kuivatatud ingveripulbrit. Vala mõlemisse tassi peale keev vesi ja kata tassid kaane/alustassiga ning lase teedel tõmmata vähemalt 10-15 minutit. Kurna soovi korral teedest ingver välja – vastasel korral läheb tee iga minutiga lihtsalt kangemaks, aga võid selle ka sisse jätta – kõik oleneb maitse-eelistustest. Soovi korral lisa veidi mett magustamiseks ning teed joo väikeste sõõmude kaupa. Võid teha endale mõlemad teed korraga ning juua neid kordamööda ja tunnetada, kuidas need sinule mõjuvad, millised on nende maitseerinevused ja kuidas sinu keha neile reageerib. Või tee ühel päeval värskest ingverist ja teisel päeval kuivatatud pulbrist teed. Valik on sinu. Soovitan sul oma kogemused üles märkida, sest nii on hea meeles pidada, millal kumba ingveriteed kasutada.
Cayenne pipra tee

Cayenne pipar on üks äärmiselt mõjuvõimas vürts ning ta hakkab koheselt peale manustamist keha seespoolt väljapoole soojendama ning kutsub esile higistamise. Lisaks on cayenne piprast valmistatud teed hea juua kas külmetushaiguste ajal või siis, kui tunned, et hakkad haigeks jääma. Konkreetne tee mitte üksnes ei hoia ära haigestumist, vaid aitab kiirendada ka paranemisprotsessi, mille tulemusena on inimene harvem haige ja iroonilisel kombel on see tee kurgule ka väga meeldiv.
Tee valmistamiseks vajad:
- 1/8 – 1/2 tl cayenne pipra pulbrit
- 1 sl värskelt pressitud sidrunimahla
- 1 sl mett soovi korral või mõnda teist magustajat nt steviat
- 250 ml keeva vett
Tee valmistamiseks aseta cayenne pipar kruusi, pipra kogus oleneb sellest, kui suur vürtsiste roogade sõber oled. Kui sa ei armasta/kannata väga vürtsiseid roogasid, siis kasuta pigem väiksemat 1/8 tl piprakoogust kui suuremat 1/4-1/2 tl kogust, sest alati saad koguseid vastavalt oma vajadustele timmida, vala piprale just keema läinud vesi. Kuid ära kasuta väiksemat kogust, kui seda on 1/8 tl pipart. Sega tee läbi, lisa sidrunimahl, lisa muu magusaine v.a. mesi ja lase veidi jahtuda. Kui jook on veidi jahtunud, lisa mesi, kui sa pole muid magusaineid kasutanud ja joo hästi väikeste sõõmudega. Mida kuumemalt teed jood, seda parem ja kasulikum on see haiguse välja saamiseks. Konkreetset teed ei soovita ma sul juua korraga suurte sõõmude kaupa, sest tegemist on väga vürtsise teega ning organism võib sellele vastu hakata viisil, et sul läheb süda pahaks. Väikeste sõõmudena on seda aga paras juua ja organism ei hakka ka vastu.
Kui aga inimesel on haiguse ajal pidevalt palav ja kuum olla ning organism vajab haigusega võitlemiseks jahutust, sobivad selleks jahutavad taimed ja vürtsid. Näiteks on selleks ideaalne kasutada mustast leedrist valmistatud siirupit, tinktuuri, teed. Kui valmistada teed, siis teed tuleks haiguse ajal juua jahutatult, mitte kuumalt. Kui organism niigi põleb, pole tark juua kuuma, pigem ikka jahedat.
Ka sobib sellel ajal kasutada punasest päevakübarast valmistatud tinktuuri.
Mõnikord on haiguse ajal vaja võtta ka antibiootikume. Miks aga võtta sünteetilisi, kui seda võib leida ka loodusest. Näiteks on looduses palju erinevaid antibiootilisi taimi ja ka ise saab kokku segada omale loodusliku antibiootikumi, mis on äärmiselt efektiivne, aga ka vänge. Lisaks võiksid vaadata üle ka Tiibetist pärit 5000 aasta vanuse toonikuretsepti, mille kuur kord viie aasta jooksul läbi teha.