1. Uuring näitab, et soojemad temperatuurid on osa loomulikust 300 aastasest tsüklist
  2. Tegelik temperatuuri tõus on viimased 17 aastat kõikidest ennustustest oluliselt väiksem
  3. Teadlased võrdlesid tekkinud pausi “staadioni lainega”

Viimased 17 aastat on kestnud kliimasoojenemise “paus”, mis kestab tõenäoliselt aastani 2023 ning vastavalt uuele uuringule on hakanud Põhja Jäämere jää juba taastuma.

Georgia Tehnoloogia Instituudi õppejõud Judith Curry ja Dr Marcia Wyatti esitasid suurejoonelise väljakutse kliimateaduse uskumustele.

See mitte ainult ei seleta kliimasoojenemise ootamatut pausi, vaid käib ka välja idee, et teaduslik enamus – kelle seisukohad on esindatud ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste ekspertrühmale (IPCC) – on alahinnanud looduse loomulike tsüklite osakaalu ja liialdanud kasvuhoonegaaside tekkimise osaga.

Ennustatud ja tegelik temperatuur
Ennustatud ja tegelik temperatuur

Paus: Maa keskmise temperatuuri tõusu prognoos  ja tegelikkus (must joon) viimase 17 aasta jooksul.

Septembris avaldatud uuring näitab, et ennustusel, mis põhineb arvutimudelitel kliima hüppelisest soojenemisest, pole reaalsusega mingit pistmist. Reading University doktori  Ed Hawkinsi poolt avaldatud versiooni kohaselt näitab ülalolev graafik, millele tugineb ka IPCC , et tegelikud temperatuurid on 138 mudeli põhjal valminud ennustustest oluliselt madalamad.

Paus tähendab seda, et olenemata mudelite ennustusest temperatuuri järsu tõusu kohta, pole alates 1997 aastast märgatavat temperatuuri keskmist tõusu olnud.

Dr Hawkinsi järgi on planeedi tegeliku jaheduse  ja kollektiivse ennustatud soojenemise (mille tõenäosus oli 95:5 vastu) vahe väga suur. Curry ja Wyatt tuvastasid niiöelda klimaatilise “staadioni laine” (stadium wave) fenomeni, mida Inglismaal tuntakse ka Mehhiko lainena. Olukord, kus rahvas staadionil järgemööda tõuseb püsti ja istub tagasi.

Põhja-Jäämere taastumine
Põhja-Jäämere taastumine
Foto: wattsupwiththat.com

Uus uuring väidab, et globaalne soojenemine on peatunud ja Põhja-Jäämeri on hakanud taastuma (on taastunud üks miljon ruutmiili).

Curry ja Wyatti sõnade kohaselt on tõendeid, et sarnane õhu ja ookeanide temperatuuride, Põhja-Jäämere jääpaksuse kõikumine põhjapoolkeral on aset leidnud ka viimased 300 aastat. See seletab ka temperatuuri tõusu peatumist ja ka seda, miks arvutimudelid ei ole paika pidanud.

See tähendab veel seda, et märgatav osa soojenemisest, mis leidis aset enne pausi, ei olnud põhjustatud mitte kasvuhoonegaaside tõttu vaid sama tsüklilise soojenemislaine tõttu.

Wyatt ütles, et “staadioni laine” esilekerkimine võib tähendada seda, et praegune paus võib kesta kuni 2023 aastani. See aga on tugevas kontrastis IPCC raportiga, mis ennustas 2035 aastaks 0,3-0,7C kraadist temperatuuri tõusu.

Wyatt lisas, et staadioni laine ennustab, et merejää taastab end tema viimase miinimumini. 2012 aastal nähtud madalseis, millele järgnes 2013 aasta suurenemine, on teooriaga kokkusobiv. Isegi IPCC kaasautor dr. Hawkins tunnistas, et ennustus oli “liiga kuum”. Ta ütles, et viimase kliimamudeli projektsiooni kõrgeim näit ei ole ühtlane vaadeldud temperatuuridega, kuigi ta lisas isegi madalamaid eeldatavaid temperatuure, mis võiks omada “negatiivset mõju”, kui see on tõsi.

Paraku, kui paus kestaks veel ka järgnevad 10 aastat ja suuremaid vulkaanipurskeid ei toimuks, oleksid maa pealispinna temperatuurid väljaspool IPCC tõenäolist soovituslikku vahemikku.

Professor Curry läks aga veelgi kaugemale: “Kliimamudelite simulatsiooni ja vaatluste erinevus tekitab väljavaate, et kliimamudelid on fundamentaalsel moel ebaadekvaatsed. Kui paus jätkub, siis võib öelda, et mudelid ei sobinud eesmärgiks.”.

Allikas

Eelmine artikkelMiks surutakse peale Rail Baltica projekti läbiviimist? Kellele see tegelikult kasulik on?
Järgmine artikkelKatse – tarbida päevas 3 liitrit vedelikku 2. nädal

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia