Mis on kõva ja pehme aeg kuus ja mille järgi või kuidas seda arvestatakse?
Pehme aeg
on hea määndaja ja lagundaja ja sel ajal lähevad haavad kergesti mädanema, suitsutatud liha ja kala lähevad kergesti ussitama ning piim müredaks. Vanarahvas rääkis lausa, et pehme ajaga tehakse kõik tarvilisemad tööd. Samal ajal pesu läheb pestes kergelt puhtaks ja püsib seda kaua ning plekkide eemaldamiseks pole võibolla plekieemaldajat vajagi, piisab pesuvahendist.
Kõige parem aeg uute asjade alustamiseks on noorkuu pehme aeg.
Kõva ehk kalk aeg kuus
Kas te seda teate, kust tuleb kaduneljapäeva tähendus?
Kahaneva kuu kõval ajal arvati olevat suur kaotav jõud. Seda nimetati kaduajaks ja vanakuu kuivaks ajaks. Arvati, et kõige suurem kaotamise jõud on selle aja neljandal ja viiendal päeval. Vahel juhtus, et viies päev jäi vahele – kuu loomisest järgmise kuu loomiseni on keskmiselt 29 ja pool päeva, see tähendab, et igas teises kuus on üks aegadest viie päeva asemel nelja päevane. Kui kahaneva kuu ajal kaob kuu hommikutaevast juba viiendal päeval, on tegu kadureedega. Sellise viiepäevase kadunädala neljapäeva nimetatigi kaduneljapäevaks, kuna juba siis on igasugune kadumise jõud tugev. Plats puhtaks vanast, et uus saaks tulla!
Kõval ehk kalgil ajal pritsib rasv pannil ja küttepuudest jääb järele palju sütt. Sel ajal lõigatud puu ei mädane, haavad ei lähe halvaks (kuldlõikus). Kõval ajal tapetud looma liha ajab palju rasva välja.
Kirves pannakse varde vanakuu kõva ajaga.
Kõval ajal tehtud asjad jäävad püsima.
Kõva ja pehme kuuseid detsembris:
Pehme aeg: 1.-5., 10.-15, 21.-24., 30., 31.
Kõva aeg: 6.-9., 16.-20., 25.-29.