Sain eile õhtul oma kalli mahlapressi garantiiremondist tagasi. Peale pea aastast igapäevast töötamist otsustas teine tööle hakata ainult “pehmete” viljade režiimil, mis mulle aga mitte ei sobinud. Eriti siis, kui plaan ikka enamuse ajast kõvemaid vilju läbi pressi lasta. Viisingi pressi kaks nädalat tagasi garantiisse. See kaks nädalat ilma pressita oli paras piin, pidevalt oli isu toormahla järele.

Porgandimahl
Porgandimahl

Eile, kui mahlapress koju tagasi jõudis, siis pisipiiga tellis kohe porgandimahla. Tegingi lapse soovil porgandimahla 1,5 kg porganditest, kahest taluõunast (taluturult toodud kodumaised õunad) ja jupist ingverist.

Porgandi viljaliha
Viljaliha

Sellest kogusest tuleb ca 1 l täisväärtuslikku toormahla ning ca 870 g viljaliha. Et organism kenasti A-vitamiini omastaks, sest A-vitamiin on rasvlahustuv, segan mahla sisse ka avokaadoõli või mõnda muud käepärast olevat õli (kookos-, kreekapähkli- või oliivõli). Küll oli hea üle pika aja jälle toormahla juua. On teada tõde, et mahlapressist läbikäinud juurikad/puuviljad jätavad endast järgi päris palju kuiva viljaliha. Kuna seda “kuivtoodangut” tuleb päris palju, siis seda iga kord kanadele ka ei raatsi panna. Tegin ühest osast hoopis imehea porgandikoogi – taaskord katse-eksitusmeetodil ja tulemus oli lihtsalt imeline. Kook “hingati” sisse valguskiirusel ning paistab, et täna tuleb uus laar küpsetada.

Selle koogi hea omadus on see, et seda võib süüa täiesti süümepiinadeta. Nagu ikka minu koogid, ei sisalda ka see ei traditsioonilist nisujahu ega ka suhkrut, mistõttu on see ideaalne kasutamiseks just paleotoitujatele, millest isegi lähtume.

Kui mahlapressi pole, siis ega seetõttu peaks kook tegemata jääma. Selleks tuleb riivida vajalik hulk porgandit ning katsuda mahl välja pigistada, sest muidu jääb kook vesine, või lisada rohkem mandlijahu – paraku tuleb see kogus endal välja timmida. Kookosjahu lisamisel tuleb suurendada ka munade hulka. Suhteliselt kuldseks rusikareegliks võib pidada seda, et iga 1/2 tassi kookosjahu jaoks läheb vaja 6 muna.

Hingepeegli tervislik porgandikook

Hingepeegli porgandikook
Hingepeegli porgandikook

 

  • 6 muna
  • 1/4 tassi kookosjahu
  • 1/4 tassi mandlijahu
  • 1/2 tassi india pähkleid või muid endale meelepäraseid pähkleid
  • 1/2 tassi hakitud metsapähkleid
  • 1/2 tassi rosinaid või hakitud viigimarju (kasutasin viigimarju, sest rosinad olid otsas)
  • 250 g vedelat mett
  • 1 1/2 tassi porgandiviljaliha – mahlapressist järgi jäänud saadust
  • 1/2 klaasi avokaadoõli või sulatatud kookosrasva/õli
  • 1/4 klaasi hapukoort
  • 2 tl küpsetuspulbrit
  • 1/2 tl jahvatatud muskaati
  • 1/2 tl jahvatatud kaneeli
  • 1/2 tl jahvatatud kardemoni

Määri 25 x 15 cm suurusega koogivorm rasvainega (võid selleks kasutada ka kookosrasva, võid või gheed). Kasutasin koogi tegemisel vormi mõõtudega 33 x 22 cm ja määrisin avokaadoõliga. Küpsetusaeg oleneb koogivormi suurusest. Eelkuumuta ahi 180° C peale.

Aseta suuremasse kaussi kookos- ja mandlijahu, küpsetuspulber, muskaatpähkel, kaneel ning kardemon. Lisa indiapähklid ning hakitud metsapähklid ja -viigimarjad või rosinad ning porgandi viljaliha. Sega kõik koostisained hästi hoolikalt läbi (mulle meeldib kõik kätega läbi segada – saab parema tulemuse ja tunnetan segu ka paremini).

Teises kausikeses või köögikombainis klopi lahti munad, lisa neile õli, mesi ja hapukoor, vahusta veel kombaini või mikseriga seni kuni kõik koostisosad on kenasti segunenud. Lisa saadud segu “kuivainetele” ja sega hoolikalt puulusikaga ühtlaseks massiks. Vala segu eelnevalt rasvainega määritud vormi. Aseta kook 180° C peale eelkuumutatud ahju keskmisele siinile ning küpseta ca 45-60 minutit või seni kuni kook on pealt kuldpruun ning kui kooki torgata puutikk, saad selle koogist kuivana kätte. Minul võttis koogi küpsemine aega ca 40-45 minutit, sest kasutasin suuremat vormi ning kook ei jäänud vormi paksu, vaid õhema kihina. Võta kook ahjust välja ning enne lahtilõikamist lase vähemalt 5 minutit jahtuda. Soovi korral “rikasta” kooki serveerimisel vahukoore või jäätisega – kuigi see seda ei vaja.

Mõnusat nautimist!

Eelmine artikkelKiirelt saledaks – kaalulangetuse trikid
Järgmine artikkelGlioblastoom
Diana
Kõik tuleb sinuni siis, kui selleks on õige aeg ja mil oled selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis...

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia