Hiljutised uudised sellest, et Facebook suudab ennustada kasutaja IQ-d, seksuaalset orientatsiooni ja poliitilisi eelistusi panevad kulme kergitama. Samas jäetakse avalikkusele väga palju rääkimata.
Tegelikult aitavad Facebooki kasutajad oma informatsiooni jagamisega avalikkusele luua tehisintellekti süsteemi. Iga postituse tegemisega antud keskkonnas laienevad sellised iseõppivad süsteemid iga päevaga üha enam. Venemaa riskikapitali ettevõte Digital Sky Technologies uuris 2010 aastal Facebooki väga tõsiselt. Nad ütlesid, et “… lähima 10 aasta jooksul saab sellest tehisintellekti alusplatvorm.”
Lisaks sellele üritab Facebooki kaasasutaja Dustin Moskovitz jäljendada inimaju. Tema ettevõte Vicarious (* tõlkes “asendav”) juhib ühte algatust, mis loodab luua tarkvara, mis “mõtleb nagu inimene”.
Kas enamus Facebooki kasutajatest on nendest projektidest teadlikud? Ilmselt mitte. Kas neil oleks midagi selle vastu, kui nende isiklikku infot kasutatakse Tehisintellekti loomiseks? Ka siis, kui see tekitab piiramatu mugavustunde ja teab täpselt, mida sulle mõnusaks õhtu veetmiseks välja pakkuda? Kes siis sellele ikka vastu olla saaks? Küsimus on … kes nendele andmetele veel ligipääsu omavad?
Tuleb välja, et NSA on välja töötanud ja nüüdseks juba aktiivselt kasutab süsteemi nimega HAL. See on tehisintellekt, mis suudab “pealt kuulata” telefoni kõnesid, mobiiltelefonide asukohti, e-maile ja ka Facebooki.
*Märkuseks: 2001 aasta Kosmoseodüsseia nimelises filmis nt. oli täpselt samanimeline HAL 9000 tehisintellekt ekraanil.
Alljärgnev video demonstreerib olukorda, kus Facebookil on õnnestunud selline süsteem luua (inglise keelsed subrtiitrid).
[youtube id=”okDR2mDIrnM” width=”600″ height=”340″ position=”left”]
Suund tehisintellekti elustamiseks käivitus lähiminevikku arvestades arvuti ja interneti tulekuga. Iga inimene otsides internetis midagi huvitavat jagab sellise sinnapoole otsingu tähelepanuga enda elususega seotud energiaid mis summana võimenduvad ja võimalusel ka aitavad masinatel omada teadvust. Näitena teame ju et vanasti oskas sepp rauda tagudes teda hingestada ja seda oma pühendumisega. Planeedi liikumine tingib kogu aeg uuendustes viibimist ja sellest ka järgmise tsükli märksõnaks läbipaistev maailm. Läbipaistev maailm kes lahustab anonüümsuse ja eemaldab valed ning müra. Sealt edasi eetiline ühiskond kus loetakse üksteist nii mõtetes kui ajas. Kellel südametunnistus puhas see alastuse pärast muretsema ju ei peaks. Siin tuleb suuremat plaani vaadata miks miski planeedil toimub. Sotsiaalvõrgustikud on lihtsalt ühed tööriistad taolises minekus.