Kui oled naine, siis ei ole huulepulga või -palsami kasutamine sulle tõenäoliselt võõras. Samas pidev huulepulga või -palsami kasutamine võib viia nõiaringi, mida kutsutakse huulepalsami sündroomiks. See on tingitud parafiini sisaldavate huulepulkade, -palsamite ja -võiete poolt. Tean, et ka mõned mehed on hädas lõhenevate huultega ning see ei ole häbiasi, aga vaevalt on neil huulte lõhenemine tingitud huulepulkadest, aga mine sa tea… Seega ka meestel oleks soovitav see läbi lugeda ning oma huulepalsamid luubi alla võtta.
Kosmeetikute õpetaja Leelo Simisker räägib ajakirjas “Naised” labello sündroomist, mis tekib parafiini sisaldavate huulepalsamite kasutamise tagajärjel. Kuna huuled on väga tundlikud, neil puuduvad rasunäärmed jaei erita melamiini, neil on õhuke nahk ja see kõik kokku annab huultele ülitundlikkuse tuule, külma, kuuma suhtes. Kui sellisel ajal eriti hoolsalt vale hooldusvahendiga oma huuli niisutada, võib neile niisutamise asemel hoopis karuteene teha.
Parafiini sisaldavad huulepalsamid, -võided ja -pulgad kuivatavad huuli rohkem kui niisutavad. Selle tulemusena pead oma huuli pidevalt niisutama, mis viib sõltuvuseni, mida nimetatakse huulepalsami sündroomiks – huuled kuivavad väga kiirest, pakitsevad ning lõhenevad.
Kui oled üks nendest naistest, kes ei saa ilma huulepalsamita kuidagi olla, sest huuled tunduvad kogu aeg kuivad, siis suure tõenäosusega kannatad huulepalsami sündroomi all. Et sellest vabaneda, vaata üle oma huulehooldusvahendite koostisained, kui need sisaldavad parafiini, alkoholi, kamprit, mentooli, fenooli ja/või salitsüülhapet, siis need ongi suure tõenäosusega sinu probleemi põhjustajad. (Kunagi kuulusin ka mina nende naiste hulka, aga pärast omavalmistatud huulepalsameid (retsepti leiad artikli alt) ei pea ma huuli iga natukese aja tagant niisutama ning nad ei lõhene ka iga asja peale ja ei ole ebanormaalselt kuivad).
Selleks, et probleemist vabaneda, vali endale tooted, mis ei sisalda eelpoolnimetatud koostisosi, eriti mineraalõli paraffinum liquidum. Huuli kaitsevad pigem looduslikud õlid, rasvad ja vahad näiteks jojobaõli, roosiõli, mesilasvaha.
A.C Nielsen Company andmetel võib olla Eelnevate koostisosade olemasolu praegustes huulepalsamites põhjuseks, miks ainuüksi Ameerikas on tõusnud nende toodete iga-aastane müük üle 370 miljoni dollari, sest naised on sunnitud rohkem huuli niisutama ja palsamit kulub rohkem kui varem. Nahaarstid räägivad, et enne harjumuste küüsi langemist, tuleks ikkagi lugeda toote koostisosi, sest sellest nõiaringist võib hiljem raske välja tulla.
Kuidas vältida lõhenenud huuli?
Siinkohal annan kaks lihtsat retsepti, mida ise kodus valmistada, et huuled kaunid ja terved hoida.
Kas teadsid, et huuled vahetavad loomulikul teel iga 28 päeva tagant pealmist nahka? Seega võiksid aegajalt ette võtta koduse huulte koorimise ning selleks ei lähe vaja muud, kui veidi suhkrut, õli, mett ja soovi korral eeterlikku õli. Kui soovid koorijat kasutada harvem, siis tee poole väiksem kogus, sest toode säilib külmikus 2 nädalat ning huuli võid sellega koorida ülepäeva.
Suhkrumündi huulekoorija
1 tl suhkrut (ökoloogilist, kasutasin ürgsuhkrut ja seetõttu on minu koorija pruun)
0,5 tl mett (kui oled meele allergiline, siis kasuta agaavinektarit)
0,5 tl oliivõli või mandliõli
kuni 1/8 tl keedetud vett * vajadusel
1 tilk piparmündi eeterlikku õli
pisikene kauss
paatel / nuga
tops, kuhu koorija sisse panna
Kindlasti ei tohiks suhkrut soolaga asendada, sest sool kuivatab nahka, suhkur seevastu toidab ja koorib loomulikul teel. Mesi toidab ja koorib loomulikul teel ja on antibakteriaalne.
Sega suhkur, mesi ja õli anumas, kui kasutad piparmündi õli, siis lisa ka see, see annab lihtsalt mõnusa lõhna ning maitse. Sega kõik koostisosad kenasti paatli või noaga läbi. Kui tekstuur jääb liiga paks, siis lisa veidi keedetud vett. Vala segu topsi, milles saad oma koorijat hoiustada. Enne kasutamist, suru huultele niiske soe riie, see tõstab surnud naharakud pinnale ning koorimise tulemus on edukam. Nüüd võta pisikene kogus koorijat näpuotsale ja hõõru seda huultele umbes minut aega. Võta uuesti niiske soe riidetükk ning pühi kogu kraam huultelt maha. Niisuta huuli koheselt niisutava huulepalsamiga. Selline koorija seisab sul suletud anumas ja külmikus kuni nädal.
Lisaks on kodus väga lihtne teha endale üks hügieeniline huulepalsam, mida saad lõhenevate huulte korral kasutada ning selleks ei ole vaja muud, kui natukene mesilasvaha, soovitud õli (nt jojoba, kookos) ja rasva (nt kakaovõi). Kui soov lisada palsamile meeldiv aroom, siis kasuta mõni tilk eeterlikku õli ja valmis ta ongi. Annan siinkohal ühe väga lihtsa retsepti, kuidas endale ise kodus huulepalsam valmistada.
Huulepalsam
1 tl külmpressitud kookosrasv
0,5 tl kakaovõid
0,5 tl mandliõli
1 tl mesilasvaha graanuleid
1 tilk soovitud eeterlikku õli * soovi korral
0,5 tl E-vitamiini * soovi korral
Sellest kogusest saad ca´2 hügieenilist 4-5 ml huulepulka.
Sulata kakaovõi, kookosrasv, mandliõli ja mesilasvaha vesivannil. Kui oled mesilasvahale allergiline, siis kasuta Karnauba vaha (kutsutakse ka Brasiilia vahaks) või Candeilla (Euphorbia Cerifera) vaha, nende kättesaadavus Eestis on täitsa olemas. Kui rasvad ja vaha on sulanud ning segunenud, võta anum vesivannilt, sega sisse soovi korral eeterlik õli ja E-vitamiin, vala segu kiirelt ja ettevaatlikult ettevalmistatud topsidesse või huulepulga jaoks mõeldud konteineritesse. Pead tegutsema väga kiirelt, sest rasvad hakkavad üsna kiiresti hanguma ja siis ei ole valamine enam võimalik.
Mõnusat katsetamist ning hoidke külmade ilmade tulekuga oma huuled terved, kaunid ning keemiavabad!
Energiavahetus
Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
KAKS KORDA AASTAS: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.