Kirja muutus ajas
Hiljuti rabas mind ühes sotsiaalmeedia portaalis ühe postituse all olnud kommentaar. Postituse sisuks oli läinud sajandi esimeses pooles kirja pandud käsikirjaline tekst, mida postitaja ei suutnud välja lugeda. Minu ja paljude kommentaatorite jaoks oli tegu selge, ühtlase käekirja ja väga kergelt loetava tekstiga. Aga ühes kommentaaris sisaldus mõte, et uue aja kirjastiil on niivõrd teistsugune, et seotud teksti on aina raskem lugeda. Jäin mõtlema, et – kas uue aja inimesed on nii nutistunud, et suudavad veel ainult trükitud teksti lugeda ja kirjutada vaid trükkides, mitte käsitsi kirjutades? Algastmes ju ometi õpetatakse kirjutama ja lugema, see peaks ju meelde jääma, kuidas käsitsi kirjutatu välja näeb? Teine kommentaar rabas mind samavõrd. Selles kirjutati, et kommentaari autori esimese klassi laps ei kirjuta enam seotud kirjas, vaid nagu arvuti tükina tekste – ehk tähed on eraldi. Neil oli võimalus valida, kas seotud või lahku variant. Ja kuna paljudes koolides on ka nutiseadmed õppevahendiks, siis kirjutamine jääb järjest rohkem unarusse. Mõned aastad tagasi lasteaias töötades polnud kuuldagi sellest, et lastele oleks koolis õpetatud tähti lahus kirjutama või neile antaks valida, kuidas. Ei ole tänini sellest kuulnud ka oma sõpradelt, kel veel koolis käivaid lapsi on. Aga ju siis kuskil on nii.
Fantaasiapilt viis mind tulevikku ja mõtlesin, et kas järgmisele põlvkonnale hakatakse lasteaias õpetama nutiseadmete kasutamist ja käsitsi kirjutamine muutub ajalooks? Et need, kes tahavad saladusi talletada, panevad selle käsitsi kirja ja siis ainult kogukonna vanimad on need, kes suudavad seda teksti lugeda ja teada saada, mis kirjas on. Praegu maigutan suud ja ahmin õhku, aga võibolla nii lähebki. Ma olin juba täiskasvanu, kui polnud aimugi, et vähem kui kümne aasta pärast on mitte ainult igaühel telefon, vaid kaasaskantav telefon, mis on märkmiku mõõtu, või et saab teha videokõnesid ühest ilma otsast teise ja seda täiesti tasuta. Miks siis ei saa minna nii, et nutiseadmed vallutavadki kogu ilma nii ära, et vanakooli asjad jäävad muuseumi ja minevikku? Praegu ju gooti kirjas enam ei kirjutata, aga minu vanavanemate raamaturiiulites oli suur osa raamatuid selles kirjas. Mind õpetati lapsena seda kirja lugema, lugesin kõik gooti kirjas olnud muinasjuturaamatud läbi ilma vaevata. Kui 90. aastatel nägin ja soetasin raamatu, mis on gooti kirjas ja vanas vene keeles, kus i tähed ladina keele omad ja täppidega peal, siis ka selle lugemine polnud mulle ületamatuks raskuseks. Samas paljud minu põlvkonna inimesed ei ole suutelised gooti kirja lugema. Ometi pole selle kasutamise ajast ju nii palju möödas. Võibolla ongi siis nüüd aeg sealmaal, et jälle kirjavormi muuta. Nii nagu omal ajal mindi üle gooti kirjast praegusele kirjale, minnakse nüüd üle sidusalt tekstilt lahuskirjale? Seda näitab aeg, kuidas kiri nüüd edasi areneb…
Aga nüüd siis selle nädala inglisõnumite juurde. Vaatame koos, millised sõnumid tõid inglid endaga kaasa sellesse nädalasse. Seekordsed sõnumid jaotuvad juba tavapäraselt sünnikuupäevade järgi:
• 1-5 kuupäev
• 6-10 kuupäev
• 11-15 kuupäev
• 16-20 kuupäev
• 21-25 kuupäev
• 26-31 kuupäev
Kindlasti ära unusta lugeda ka lõpusõnumit, sest ka seal on sulle väikene lisasõnum.
Postituse edasi lugemiseks vali rippmenüüst endale sobiv sünnikuupäeva vahemik, või kliki nupukesele: “Loe seda edasi” ja vaata, millised sõnumid inglid sulle seekord endaga kaasa tõid.
Energiavahetus
Kui sinu arvates on Hingepeeglis ilmuv info vajalik ja oluline ning oled sellest ka ise kasu saanud, võid soovi korral Hingepeegli tegevust TOETADA.
Nagu meil on juba traditsiooniks kujunenud, siis KAKS KORDA AASTAS: 30. juuni ja 31. detsember, LOOSIME oma toetajate vahel tänutäheks välja suuremad ja väiksemad meened. Tulgu iga sinu poolt jagatud energiapanus sulle vähemalt 10x tagasi, sest sellised on külgetõmbeseaduse reeglid.
Hingepeegel OÜ a/a LHV: EE247700771001908595 või SWEDBANK: EE212200221058508715.