Tulles välja mõne teooria või väitega, võib vahel kohata väga agressiivset kohtlemist antud materjalile või selle esitajale või edastajale. Pahatihti satub agressiivse rünnaku objektiks sõnumi tooja, mitte sõnumi sisu. Vaatame lähemalt, miks see nii on.

2Ego

Foto: www.grahamkean.co.uk

Sellest arusaamiseks ei pea me vaatama kaugemale, kui inimese ego. Sõna EGO seostatakse tihti kellegi uhkustunde või eneseimetlusega. Kuigi need omadused tulevad egost, on ego ise midagi enamat. Ego on valearusaam sellest, kelleks me end peame. Iga mõte või ettekujutus sellest, milline me oleme, on ego. See tähendab seda, et ego väljendub alati selles kuidas me käitume, mõtleme endast ja teistest, kuidas me riietume, kuidas me reageerime emotsionaalselt jne. Ego võib vaadelda ka kui meid kaitsvat kihti, mis eristab meid kõigist teistest. Olgugi, et selline kaitse ei ole vajalik, egole see siiski on. Ta kaitseb end sellega teiste [egode] erinevuste eest.

Kui peeglisse vaadates tunned, et sa pead oma välimuses midagi muutma, siis see ongi ego. Kui tunned, et sa ei ole millegi vääriline, siis see on sinu ego. Kui mööda tänavat kõndides annad hinnangu kellegi tegudele või riietuse valikule, siis see on sinu ego. Paljud mõtted, mis sunnivad sind olema hetkest väljas ja mõtlema, on meie ego tagajärg.

Nüüd sa võibolla mõistad artikli alguses tehtud mõtet, et miks me ärritume, kui keegi esitab meie tõekspidamistele väljakutse. Võibolla jõudsid juba järeldusele, et MEIE ei ärritugi vaid seda teeb ego. Aga kuidas me teame, et see on meie ego? See on lihtne. Informatsioon, mida esitleti või millesse me usume, see ei ole meie. Meie ego võttis info ja moodustas selle ümber identiteedi. Kui informatsioonile esitatakse väljakutse või seda rünnatakse, siis tundub, nagu meile oleks esitatud väljakutse, seepärast me ka ärritume. See on ego viis end kaitsta ja oma olemuslikult meid orjastav.

Kui keegi ründab meie lemmik sporditiimi või bändi, siis me vihastame, kuna oleme loonud fänniks olemise ümber identiteedi. Nagu me nüüdseks oleme aru saanud, ei ole see see, kes me tegelikult oleme ja see, keda rünnatakse ei ole MEIE. Sama arusaama võib põhimõtteliselt lisada kõigele, kaasaarvatud religioonid, uskumused, riietus, hobid, informatsioon jne. Mitte üksi nendest asjadest ei ole MEIE.

Eelmine artikkelVanast malmpannist uus
Järgmine artikkelKognitiivne dissonants: Mõistuse tavaline reaktsioon tõele

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia